Akyazı Kanosu (Mudurnu Çayı) Göl Turizmi

 

Mevkii: Akyazı İlçesi Dokurcun Beldesinden başlayan Kuzuluk Beldesine kadar devam eden 2 aşamalı faaliyet alanı
Parkur 1: Akyazı Dokurcun – Beldibi köyü arası 20 km’lik
Parkur 2: Beldibi-Kuzuluk beldesi arası 12 km’lik parkur
Özellikleri: Bu spora yeni başlayanlar için uygun ve tehlikesiz ve doğal dokusu güzel bir ortamdır.
Ulaşım: İstanbul’a 180 km Ankara ilimize 280 km mesafede TEM Transit yolu ile gelinerek Akyazı istikametine devam edilerek ulaşıldığı gibi, Ankara’dan gelenler için Bolu’dan girilerek, Mudurnu-Taşkesti istikametinden de gelinir.
Lojistik: Kask, Can yeleği, Lastik ayakkabı (kaymayan) Akarsu kanosu için özel giysiler
Sezon Süresi: Şubat-Mayıs ayları arasında
Güçlük Derecesi: 5

Serdivan Tepesi Off Road- Yarışları

 

Mevkii: Serdivan Tepeleri
Parkur: Serdivan Tepesinde doğal viraj, iniş ve çıkışların dışında parkurun zorluk derecesini artırmak için sonradan yapılmış olan engeller.
Özellikleri: Belirli bir araç kullanım tecrübesi sonunda katılabilecek zorlu ve tehlikeli bir spor dalıdır.
Ulaşım: İstanbul’a 148 km. Ankara’ya 305 km. mesafededir. Off road parkuru şehir merkezinden 20 dakikalık uzaklıktadır.
Ekipman: Darbelerin etkisini asgariye indirgeyecek kask, özel yanmaz giysiler, eldiven.
Sezon Süresi: Özellikle parkurun yapısının bozuk oluşundan dolayı kış ayları tercih edilmektedir. Ancak bu spor diğer aylarda da yapılabilmektedir.
Zorluk Derecesi: Yüksek

Akyazı-Davlumbaz Yayla-Sülüklü Göl Doğa Yürüyüş Parkuru

Uzunluğu: 14 Km

Zorluk Derecesi:2

Özellikleri/ Sülüklügöl Ve Çevresi Doğa Sevenlerin Çok Hoşlanacağı Bir Doğa Parçasıdır. Kuzey Doğu Yönünde Sık Karaçamlar Arasında Yürürken Karşımıza 2 Küçük Göl Daha Çıkacaktır. Yol Üzerinde Meşe, Kayın, Köknar Ağaçları Vardır. Giderken Su Geçişleri Isırganlı Dereden Yapılmakta, Dönüşte Alabalık Üretme Çiftliğine İnerken Tavşan Deresi Kullanılmaktadır.

İmkânları/ Otomobil Yarışçıları Off – Road Ve Jeep Safari İçin, Motosikletçiler De Motocross İçin Bölgeye Gelmektedir. Alabalık Üretme Çiftlikleri Ve Lokantaları Mevcuttur.

Akyazı Akbalık At Biniciliği Yarışma Parkuru

Mevkii: Akyazı Akbalık Yarış alanı
Parkur: Atların cinsi ve koflacakları mesafeye göre önceden hazırlanan yarışma alanıdır. (1000/2000 Metre)
Özellikleri: Bölgedeki at yetiştiricilerinin yetiştirdiği atların son durumlarını gözlemek ve değerlendirme amacıyla civar illerden davet edilen müsabıklarla beraber yapılan organizasyonlardır.
Ulaşım: İstanbul’a 183 km. Ankara ya 270 km. mesafededir. Her iki ilimizden de gelecek olan yarış severler TEM otobanında Akyazı istikametine ayrılarak Akyazı merkezinden Akbalık Köyüne ulaşabilmektedir.
Ekipman: Jokey kaskı ve giysisi, çizme (Deri Hafif), eyer, üzengi Sezon süresi: Yılın her zamanında yapılabilecek organizasyonlardır.
Zorluk Derecesi: Yüksek

Taraklı Karagöl Yaylası Yamaç Paraşütü

Mevkii: Sakarya Taraklı Karagöl Yaylası
Özellikleri: Pist doğal çim, aynı anda 30 paraşüt serilebiliyor. Bu bölgede hâkim rüzgâr kuzey-kuzeybatı yönlerinde esiyor. Aynı tepede kuzey-doğu rüzgârlarda kalkış alanı da mevcut.
Ulaşım: Taraklı Bölgesi için ise, Bilecik-Eskişehir kara yolu istikametinden Taraklı yol ayrımından girilerek bölgeye ulaşılabilir.
Ekipman: Yamaç paraşütü, Harnes (kuşam tertibatı), yedek paraşüt (Emercensi paraşüt), uçuş kaskı, uçuş tulumu veya eşofman takımı, özel üretim vibram tabanlı (şok emici) yüksek boğazlı özelliği olan bot, telsiz.
Zorluk Derecesi: Başlangıç, orta ve ileri

Melen Çayı Rafting Sporu
Konum: Melen Çayı
Mevkii: Düzce’deki Dokuz Değirmen Köyü’nden başlayarak, Kocaali Beyler Köyü’nde son buluyor. Parkur: 12 km. uzunluğunda.
Özellikleri: Parkur boyunca dokusu bozulmamış doğallık, kıvrımlı yüksek düşüşlerin olduğu rapitlerden oluşmaktadır.
Ulaşım: İstanbul’a 217 km. Ankara’ya 236 km. mesafede TEM Transit yolları üzerinde bulunuyor. İstanbul istikametinden gelecek olanlar Kaynaşlı gişelerinden çıkarak Cumayeri ilçesine kadar gidecekler.
Ekipman: Kask, can yeleği, lastik ayakkabı rafting için özel giysiler. Başlangıç noktasındaki Kayıkhane’den ekipman, yiyecek ve içecek tedarik edilebilir.
Sezon Süresi: şubat-Mayıs ayları arasında
Zorluk Derecesi: Orta

Taraklı İlçesi Off-Road Motocros Yarış Parkuru

Motocross
Parkur: Taraklı-Mahdumlar-Karagöl Yaylası-Hanyatak Yaylası­- Çatalkaya-Boztepe Beldibi-Kuzuluk- Taraklı- Geyve- Burhaniye­- Saraçlı- Setçe- Karagöl Yaylası- Geyve- Caferiye- Melen-Bezirgân- Aydoğan- Ortaköy-Yalpankaya- Yanıksayvan- Kızılüzüm- (Hendek-Kocaali Devlet yolu) Hendek-Karasu-Geyve Devlet Yolu- Kayıkbaşı­- Akıncı- Melekşeoruç- Kırca Yaylası- Eski Yayla- Çilekli- Kemaliye- Mekece- Dokurcun- Dikmen Yaylası- Dikmen Yamaç Eskiyatak- Güneyköy- Kadifekale- Deremahalle- Karadere- Serdivan Parkuru- ­şehir içi.
Özellikleri: Engellerle dolu zorlu bir parkurda zaman limitleri içinde yol alarak damalı bayrağa ulaşılması.
Ekipman: Motocross ile ilgili özel yanmaz ve darbe azaltıcı giysi ve aksesuarlar.
Sezon Süresi: Yılın her zamanında ve özellikle zemin bozukluğu ve parkur zorluğu açısından kış ayları tercih edilir.
Zorluk Derecesi: Yüksek

Arifiye İlçesi Gölbaşı Ralli Kros Parkuru

 

Parkur: Arifiye Gölbaşı Ralli Kros Parkuru
Mevkii: Arifiye-Sapanca Yolu
Parkur: 9 km.lik 2 tur
Özellikleri: Düz olan zeminin zorluk derecesini artırmak amacıyla iş makineleri ile tepe, tümsek, su kanalı gibi engeller yapılarak zamana karşı yapılan organizasyonlardır.
Ulaşım: Sapanca Gölü kıyısında bulunan parkur, İstanbul’a 138 km. Ankara’ya 315 km. mesafededir. İstanbul’dan gelenler İzmit Maşukiye yolundan doyumsuz manzara eşliğinde Ralli Kros parkuruna ulaşabilmektedir. Ankara istikametinden gelenler Adapazarı Otobanından çıkış yaparak Arifiye istikametine giriş yaptıkları takdirde 10 dakikalık bir yolculuktan sonra parkura ulaşabilir
Ekipman: Kask, özel yanmaz giysiler, eldiven darbeleri asgariye indirgeyecek şekilde dizayn edilen bot.
Sezon Süresi: Yılın her zamanında yapılabilir.
Zorluk Derecesi: Yüksek

Sapanca İlçesi Kırkpınar Beldesi At Biniciliği Alanı

 

Mevkii: Sapanca Kırkpınar Beldesi At Yarış Alanı
Parkur: Atların cinsi ve koşacakları mesafeye göre önceden hazırlanan yarışma alanıdır. (1000/2000 Metre)
Özellikleri: Ata sporlarından olan binicilik, bölgedeki at yetiştiricilerinin yetiştirdiği atların son durumlarını gözlemek ve değerlendirme amacıyla civar illerden davet edilen müsabakalarla beraber yapılan organizasyonlardır.
Ulaşım: İstanbul’a 128 km, Ankara’ya 315 km. mesafededir. Her iki ilimizden de gelecek olan yarış severler TEM otobanından Sapanca istikametine ayrılarak bölgeye ulaşabilir.
Ekipman: Jokey kaskı giysisi, çizme (deri hafif), eyer, üzengi
Sezon süresi: Yılın her zamanında yapılabilecek organizasyonlardır.
Zorluk Derecesi: Yüksek

Serdivan Kırantepe Mevki Yamaç Paraşütü Alanı

Mevkii: Sakarya Serdivan Bölgesi
Parkur: Serdivan yamaç paraşütü bölgesinde yükseklik yaklaşık 230 m.
Özellikleri:  Pist doğal çim, aynı anda 30 paraşüt serilebiliyor. Bu bölgede hâkim rüzgâr kuzey-kuzeybatı yönlerinde esiyor. Aynı tepede kuzey-doğu rüzgârlarda kalkış alanı da mevcut.
Ulaşım: Serdivan Bölgesi, Sakarya Üniversitesi yolu üzerinde, İstanbul’dan 148 km, Ankara’dan 305 km mesafede. Sakarya merkeze ulaştıktan sonra ise 20 dakikalık bir yolculukla bölgeye ulaşılıyor.
Ekipman: Yamaç paraşütü, Harnes (kuşam tertibatı), yedek paraşüt (Emercensi paraşüt), uçuş kaskı, uçuş tulumu veya eşofman takımı, özel üretim vibram tabanlı (şok emici) yüksek boğazlı özelliği olan bot, telsiz.
Zorluk Derecesi: Başlangıç, orta ve ileri

Sapanca Gölü Arifiye Mevkiinde Su Kayağı Sporu Etkinliği

Göl Turizmi

Sapanca Gölü Arifiye bölgesi
Parkur: Sapanca Gölü Arifiye bölgesi
Özellikleri: Sürat teknesine bağlı tutma halatı ile sporcunun çekilmesi.
Ulaşım: İstanbul’ a 110 km. Ankara’ya 330 km. uzaklıktadır.
Ekipman: Can yeleği, su kayağı takımı, özel tutma aparatı
Sezon Süresi: ilkbahar, yaz mevsiminde yapılabilir.

Sapanca Gölü Yelken-Katamaran Sporu Parkuru

Göl Turizmi

Yelken-Katamaran

Sapanca Gölü
Parkur: Sapanca Gölü
Özellikleri: Rüzgâra bağlı olarak yapılan bir spordur.
Ulaşım: Sapanca gölü kıyısında bulunan parkur, İstanbul’a 128 km. Ankara’ya 315 km. mesafededir. İstanbul’dan gelenler İzmit Maşukiye yolundan doyumsuz manzara eşliğinde parkura ulaşabilmektedir. Ankara istikametinden gelenler Adapazarı otobanından çıkış yaparak Arifiye istikametine giriş yaptıkları takdirde 10 dakikalık bir yolculuktan sonra parkura ulaşabilir.
Ekipmanlar: Can yeleği, mayo.
Sezon Süresi: değişken.

Pamukova Kaymakam Suyu Trekking Parkuru

Dağ ve Doğa Yürüyüşü

Pamukova Kaymakam Suyu
Mevkii: Pamukova Kaymakam Suyu
Özellikleri: Trekking sporunu sevenler için yeşillikler içerisinde bakir alanlardan oluşan bir parkurdur. Sapanca Soğucak Yaylası’na geçme imkânı da bulunmaktadır. Doğal görünümü ile her türlü ağacın mevcut olduğu güzergâh, bol oksijen kapasitesi ile doğal tedavi merkezi gibidir. Kampçılık ve diğer faaliyetlere elverişli bir bölgedir.
Ulaşım: Sakarya-Pamukova arası 45 km’dir. İlçe Merkezinden yaklaşık 800 m. yüksekliktedir. Sürekli yukarıya doğru yaklaşık 15 kilometrelik bir yol giderek yürüyüş ve kamp alanlarına ulaşılmaktadır.
Ekipman: Çalı ve dikenlerden koruyacak sağlam ve rahat bir pantolon, ayak burkulmalarına karşı yürüyüş için özel bot, sırt çantası, su ve yiyecek, yürüyüş sopası.
Sezon Süresi: Yılın her zamanında yapılabilecek organizasyonlardır.
Zorluk Derecesi: Orta

Sapanca Soğucak Şelalesi Doğa Yürüyüş Parkuru

Özellikleri: Yürüyüş boyunca kestane, kayın ve ıhlamur ağaçlarından oluşan orman içindeki patikadan geçilir. Haziran aylarında yapılan yürüyüşlerde ıhlamur kokuları eşlik eder. İstanbul dere içinde kırmızı benekli alabalık doğal olarak yetişmektedir. Şelaleye doğru yaklaştıkça karşımıza gürgen ve çam ağaları çıkmaktadır.
Ulaşım: Sapanca ışıklardan Mahmudiye köyüne dönülüp Erdemli köyü geçildikten sonra, İstanbul dere alabalık tesislerinden 100 metre ileride parkur başlangıcı tabelası görülmektedir.
Ekipman: Çalı ve dikenlerden koruyacak sağlam ve rahat bir pantolon, ayak burkulmalarına karşı yürüyüş için özel bot, sırt çantası, su ve yiyecek, yürüyüş sopası.
Sezon Süresi: Yılın her zamanında yapılabilecek organizasyonlardır.
Zorluk Derecesi: Orta

Geyve Bakacak Tepesi –Doğa Yürüyüş Alanı

Geyve “Bağcağız-Bakacak Tepe” “Orman Gözetleme Kulesi”
Uzunluğu: 14,5 Km
Zorluk Derecesi:3
Özellikleri/ Yürüyüşün Önemli Bölümü Küçük Şimşir Ağaçları İle Birlikte Çam, Meşe Ve Akağaçları Arasında Yapılmaktadır.
İmkânları/ Özelikle Yaz Aylarında Kocakaya Ve Baş Erenler Tepelerinin Kuzey Doğusunda Kalan Küçük Bir Seyir Alanı Yayladan Sonra, Takip Ettiğimiz Yolun Sağında Ve Solunda Büyük Ağaçların Bulunmakta Ve Serin Bir Yürüyüş İmkânı Tanımaktadır.
Tavsiyeler/ 1529 M. Yüksekliğindeki Bakacak Tepenin Çok Güzel Bir Manzarası Olup Güneşin Batışı Mutlaka Seyredilmelidir. Ayrıca Zirveden Karagöl Yaylasının Panoramik Görüntüsünü Ve Tuzla Kanyonunun Bir Bölümü Görmek Mümkündür. Özellikle Bakacak Tepe-Orman Gözetleme Kulesinin Yanından Batıya Soğucak Yaylasına Doğru, Eğimi Yüksek Olan Ve Çarşak Özelliği Taşıyan Bölümden İnmek Tehlikeli Olabilir; Lütfen Dikkat! Rotanın Üzerinde Bulunan Soğucak Yaylasında Kışın Çok Kar Olduğundan Yürüyüşün Bu Kısmı Sert Geçebilir. Rahat Etmek İçin Mutlaka Tozluk Ve Hedik Kullanılmalıdır.

Sapanca Gölü Kano –Kürek Parkuru

Sapanca İlçesinde faaliyet gösteren Kürek Parkurunda Kürek yarışları yapılmakta ve Türkiye’nin önde gelen kulüpleri Fenerbahçe ve Galatasaray’ın buralarda tesisleri bulunmaktadır kamplarını burada yapan kulüplerimiz Kürek sporcusu yetiştirmektedirler.

Mollaköy Kürek Kano Parkuru-Yapım Aşamasında

Sakarya’daki Mollaköy Göletlerinde yapılması planlanan 2 bin 200 metre uzunluğundaki kürek ve kano parkuru, Türkiye’nin ilk olimpik parkuru olacak.

Kano Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Sami Mengütay, kürek ve kano branşlarındaki sporcuların yarışmalarda aynı parkurları kullandığını belirterek, olimpiyatlarda çok sayıda madalya getiren bu branşların, Türkiye’de olimpik bir parkura sahip olmadığını söyledi.
Kürek ve Kano Federasyonu olarak parkur konusunda çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlatan Mengütay, “Mollaköy ‘de 2 bin 200 metre uzunluğunda kürek ve kano olimpik yarış parkurunun bitirilmesine yönelik çalışmalar hızlandı. Sakarya’da bu parkuru bitirebilirsek dünya ve Avrupa şampiyonalarının da artık Türkiye’de yapılabilmesine fırsat sağlamış olacağız. Bu da hem spor turizmi açısından hem de Türk sporunun gelişimi açısından önemli bir katkı sağlayacaktır” dedi.(hürriyet haber)

Karapürçek Akbalık Geleneksel Yağlı Güreşleri

Tarihi Akbalık Yağlı Güreşleri organizasyon olarak ülke genelinde Kırkpınar yağlı güreşlerinden sonra 2.büyük organizasyon olarak kabul edilmektedir.

Kırkpınar öncesi yapılan bu güreşler prova niteliği de taşımaktadır. 450 ‘ye yakın sporcu bu güreşlere katılmakta olup 2000-2500 arası izleyici kitlesi bulunmaktadır.

Yerel ve Ulusal basının büyük ilgi gösterdiği bu güreşlere Türkiye’nin en iyi güreşçileri katılmaktadır. İstanbul iline 183 km, Ankara İline 270 Km uzaklıktadır.

Sapanca Gölü Microlight Uçuş Faaliyetleri

Bu Spor dalı Özel ve detay malzeme gerektiren ve eğitim uzmanlarınca verilen bir spordur.

Uçuşlar Sapanca gölü kıyısındaki tesislerden yapılmaktadır, Ulaşım kolaylığı nedeniyle su aktivitelerine meraklı insanların sosyal aktivitelerini karşılamak için olukça elverişlidir.

Uygun uçuş kanadı, motor, telsiz ve özel kıyafetler giyilerek göl üzerinde uçuş yapılır.

Uluslar Arası Sapanca Triatlonu

Uluslar arası Triatlon Federasyonu (ETU) ile Türkiye Triatlon Federasyonu işbirliğinde yapılan organizasyona 10 Civarı ülkeden katılan sporcuların katılımıyla sapanca ilçesinde düzenlenen bir organizasyondur.

Yüzme, Bisiklet, Koşu branşının yer aldığı yarışlara 8-12 ülke arasından yaklaşık 120 sporcunun katıldığı organizasyonu 500-700 arasında seyirci kitlesi izlemektedir.

Kocaali Maden Deresi Trekking Parkuru

Maden Deresi, Sakarya’nın Karadeniz kıyısında yer alan Kocaali ve Karasu ilçeleri arasında yer alır. Bazen Kocaali bazen de Karasu topraklarında aktığı görülür. Kaynağını Çam Dağından alır, kuzeye doğru akışa geçer. Uzunluğu 30 km’dir. Tabiat Parkı yapılması için teklif edilmiştir. Osmanlı Devletinin son zamanlarında bir Fransız firma tarafından maden (kurşun, boraks, çinko ve altın) çıkarımı yapılmış

Aşağı çığırında Kalker bloklarını derince aşındırarak orijinal bir kanyon vadi oluşturmuştur. Kanyonun kenarları oldukça dik ve yüksektir. Bu durum yazın aşırı sıcaklarında bile kanyon vadinin tabanının oldukça serin olmasına yol açar. Oluşan nehir, gür ağaçlık alan, serin hava insanları doğa ile baş başa bırakır. Yakın ve uzak çevre için ideal bir piknik, dinlenme alanı oluşturur.

Hendek Çiğdem Yaylası Etkinlikler Ve Kampçılık

Elmacık Dağı’nda ve 1500 m. yükseklikte olan Çiğdem Yaylası’na Hendek ve Karadere köylerinden insanlar yaylacılık yapmak için gelmişlerdir.

Yaylada her yıl temmuz ayının ikinci haftasında yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Şenlikte yaylada yetişen sebze, meyveler ve hayvancılık tanıtılmakta, çeşitli eğlenceler yer almaktadır.

Yapısıyla ilgi çeken evlerin bulunduğu yaylanın ‘’Topuk otu’’ olarak adlandırılan çimle kaplı geniş alanı, küçük ve hafif eğimli tepeleri planlı bir çevrede hoş bir manzarası vardır. Turizmci, gezgin ve yazarlardan oluşan büyük bir jüri tarafından Türkiye’nin en güzel on yaylasından biri olarak seçilmiştir:

Yaylada Motocros, trekking, oryantring, dağ bisikleti, dağcılık, kampçılık gibi rekreatif spor faaliyetleri yapılmaktadır

Poyrazlar Gölü Piknik Alanı- Trekking Ve Bisiklet

Poyrazlar gölü, Sakarya il merkezinin 7-8 km kuzeydoğusunda, Sakarya nehrinin kenarında yer alan alüvyon set gölüdür. Göl kıyısında bulunan Poyrazlar köyünden adını alan gölün diğer bir adı da Teke gölüdür. Gölalanı 67 hektar, kıyılarının uzunluğu 4400 m olan göl 1. derece doğal sit alanıdır.

Gölün etrafında Trekking parkuru ve Bisiklet gezi yolu bulunmaktadır, aynı zamanda dinlenmek ve piknik yapmaya gelenler için doğal yeşil alanlar bulunmaktadır.

KAYNAKÇA

-www.sakaryakulturturizm.gov.tr-Sakarya İl Kültür Turizm Müdürlüğü web sayfası

-www.kulturportali.gov.tr- Türkiye Kültürü Tanıtım web sayfası

-KÖKTAŞ. Ş ‘’ Rekreasyon Boş Zamanları Değerlendirme’’Nobel Yayınları 3.Baskı S: 54-71

-YAYLI. A ’’Rekreasyona Giriş’’ Detay Yayıncılık 2.baskı S:45-67

-www.sakaryabuyuksehirbelediyesi.com- Sakarya Büyükşehir Belediyesi web sayfası

-HACIOĞLU. N ‘’Boş zaman ve Rekreasyon Yönetimi’’detay yayıncılık S:67-86

-Sakaryagsim.gov.tr- Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü web sayfası