Doğançay Şelalesi:

Doğançay Şelalesi (Geyve), 13 Mayıs 2013’de Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından tabiat parkı ilan edilmiştir. Sakarya Şehir Merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta Geyve ilçesi kırsalında bulunan Şelalesi’ye Adapazarı Bilecik yolu üzerindeki Doğançay kavşağını kullanarak gidilmektedir.Köyü geçtikten yaklaşık 10 km sonra şelalenin bulunduğu Doğançay Şelalesi Tabiat Anıtı Bölgesine ulaşılmaktadır. Şelale yolu, yürüyüş traking parkuru olarak da kullanılmaktadır.

Maden Deresi ve Şelalesi:
Karasu-Kocaeli sınırları içerisinde yer alan dere ve şelale Sakarya’nın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biridir. Şehir merkezine yaklaşık 65 km. mesafededir. Sit alanı olarak ilan edilen bu bölgede eskiden maden yatakları işletilmekte iken daha sonraları maden ocakları terk edilmiştir. Gür ağaçlara sahip ormanlık alan ve serin sulara sahip derenin yer aldığı bu bölge doğa yürüyüşü, piknik, kampçılık, fotoğrafçılık açısından elverişlidir. Bu sebeplerden özellikle yaz aylarında, hafta sonlarında ziyaretçi akınına uğramaktadır. Doğançay Şelalesi; Geyve ilçesi, Maksudiye köyü sınırları içerisinde yer alan şelale şehir merkezine yaklaşık 35 km mesafede olup 600 metre yükseklikte yer almaktadır. Doğal bir ortam olarak önemli rekreasyon potansiyeline sahip olduğu görülen şelale ve çevresi 2013 yılında tabiat anıtı olarak ilan edilmiştir (T.C. Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Sakarya Bölge Müdürlüğü, 2013).

Soğucak Şelalesi:
Sapanca ilçesinde yer almaktadır. Kestane, kayın ve ıhlamur ağaçların oluşan orman içindeki patikalardan ulaşılır. Şehir merkezine 30 km. mesafededir.

Harkköy Şelalesi ve Kanyonu:

5 kattan oluşan bir şelale olup Taraklı ilçesinde yer almaktadır. Taraklı’nın kuzeybatısında ilçe merkezine 17 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Dağcılık ve kanyon yürüyüşü açısından elverişli olan bu kanyonun içerisinde dalgıçlar tarafından keşfedilen bir mağara da bulunmuştur. Mağaranın içerisinde kanyonun giriş kısmına 40 metre mesafede 15 metrelik bir şelale olduğu da ifade edilmiştir.

 

Kaynakça:

Sakarya’nın Fiziki, Beşeri ve İktisadi Coğrafya Özellikleri (2018), Sakarya’nın Hidrografik Özellikleri, Ayşe ATALAY DUTUCU Sayfa 121-248.