Şiir sevgiyi, hüznü, aşkı beklentiyi, yüzü güldüren kalbi yoran tüm duyguları ifade biçimidir. Nasıl ki bir zanaatkar elini ustalıkla kullanır, becerisini yapıtına aktarır şair de ruhunu kaleminden akıtır. Dünün özlemini, yarının hevesini ve var olmanın coşkun hissini şiirine yansıtır.

Bir nehir düşünün ki adına efsunkar dizeler yazılmış olsun. Okuyanın da dinleyenin de yüreğine dokunan bir vaveyladır Sakarya Türküsü.  Üstad Necip Fazıl şiiriyle adını nehirden alan şehre can vermiş, onu bedene bürümüştür

Yaşayan şehir Sakarya usta kalemlerin yurdu olmuştur. Gelin bu coğrafyanın yetiştirdiği kıymetli şairlerimizi daha yakından tanıyalım.

Ahmet Mustafa KULABER

1939 yılında Sakarya Hendek’te doğdu. Arifiye Öğretmen Okulu ve Bolu Eğitim Yüksekokulu mezunudur. Eğitimci, yazar ve şair Kulaber’in  eşi 2011’de vefat etmiştir. Yalnızlığından ve aile yaşamı özleminden dolayı Kocaeli Huzurevi’nde yaşamını sürdürmektedir.
Sakarya Yazarlar ve Şairler Derneği’ni kurdu.5 yıl kurucu başkanlığını yapmıştır .Halen bu derneğin kurucu başkanlık onurunu taşımaktadır .Dernek Başkanlığı sürecinde, aylık olmak üzere, 8 sayı Kültür Sanat ve Edebiyat alanında yayın yapan, Çağdaş Ekin Dergisi’nin  sahibi ve yazı işlerinde sorumlu müdürlüğünü yapmıştır.

Şiir Kitabı: Gül Kokusu (2004)

Ercan YILMAZ

1977 yılında Sakarya Geyve’de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Adapazarı’nda, yükseköğrenimini KTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü’nde tamamladı (1999).  Halen Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde Edebiyat öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Şiir ve yazıları çeşitli dergilerde yayımlanıyor. Ada Dergisi’nde editörlük yapmıştır.’ Edebiyat Burada ‘ sayfasında edebiyat üzerine paylaşımları bulunmaktadır.

… Sesinin ahşap sıcaklığındayım,

yalnızca yedi renkten ibaretti sur

ve bir kulağı aşkla delinmiş

mevsimlerin küpesiydi yağmur ..( Aherli Zamanlar’dan)

Şiir Kitapları: Aherli zamanlar (2002), İncire Yemin (2007)

Faik BAYSAL

1922 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Saint Joseph’te okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı’nı bitirdi. Öğretmenlik, spikerlik, çevirmenlik yaptı; gazete ve ansiklopedilerde ( Meydan Larousse) çalıştı. Şiir, roman, hikaye, senaryo, çeviri olmak üzere, 78 kitabı yayımlandı. 09.12.2002’de vefat eden şair, İstanbul’da toprağa verildi.

Unutamıyorum, diye seslendiği 1920 Adapazarı’nı henüz o tarihte dünyada değilken bile en keskin tasviriyle zihinlerde canlandırmıştır:

Yeni cami imamı sırtından bıçaklanmış,

Kan ağlıyor güller Belediye Parkı’nda,

Sapanca kıpkırmızı akıyor çeşmelerden,

Boşnak kızları mum mum

Yaprak yaprak Adapazarı Çarkı’nda…

Şiir kitapları: İlk Defa, Beyaz Şiirler, Uyyy, Ayın Ucunda, Gül Sancısı

Halit ÇELİKOĞLU

1934 yılında Adapazarı Yukarıdereköy’de doğdu. Şair ve şarkı sözü yazarıdır. 1974 yılından sonra güfte yazmaya başladı. ‘Bir Sevgi İstiyorum ‘ adlı şarkı sözüyle, 1979 Milliyet 1. ödülü, 1983 Hürriyet Altın Kelebek ödülünü kazandı. 500’ün üzerinde şiiri şarkılara söz oldu.

Şiir Kitapları: Sevgi Damlacıkları( 1965), Kalp Yarası (1967), Yitik Gözler (1968),, Donuk Sevgi(1969), Hüzünlü Çiçeğim (1970), Sisli Umutlar (1971), Bir Sevgi İstiyorum (1984), Sevgi Pınarı (1992).

Yılları durduracak
Güneşi doğduracak
Dünyamı dolduracak
Bir sevgi istiyorum

Deli gibi sevecek
Ömür boyu sürecek
Gözlerimde tütecek
Bir sevgi istiyorum

Halimi anlayacak
Derdime katlanacak
Benimle ağlayacak
Bir sevgi istiyorum

Bu şiiri Necdet Tokatlıoğlu nihavent makamından bestelemiştir.

Kerim KORCAN

Üzerinde hakkı olan mahzun, kederli memleketin şairi.

1918 yılında Sakarya Hendek Aktefek Köyü’nde doğdu. Romancı ve şair. Berber kalfasıyken gizli örgüt kurmaktan on yıl hapis yattı. Marangozluk, kitapçılık, yazarlık yaptı. 8 roman, 2 hikaye, 1 çocuk kitabı, 1 şiir kitabı vardır.1990 yılında İstanbul’da öldü.

Şiir kitabı: Ey Gaziler

Meliha KONUK

Adapazarı’nda doğdu, İstanbul’da büyüdü. Meliha Konuk, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü’nde okudu.

Şiir Kitapları: Güney Rüzgarları (1968), Sonbahar Sokağı(2000)

Kıymetli yazarımız Faik Baysal’ın kız kardeşi olan Meliha Konuk, okuyucusunu şu dizelere ‘Misafir’ eder:

…..     Uzanmış cumbaların için

Boş kalmış camlardaki akisler

Aynaların üstünde tozdan çizgiler

Bir öksüzlük düştü içime

Alnında terleri

Soğumadan elleri

Kurumuş gül dudakları

Zemzemle ıslanmış

Yaşamından bir ezgi bile kalmamış.(Misafir’den)

Osman SARI

Şiire adanmış bir ömür..

1946 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.1979’dan bu yana Sakarya Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Şiirleri, Gonca, Çıkış, Defne, Edebiyat, Diriliş, Mavera, İlim ve Sanat dergilerinde yayımlandı.

Issız sıcak çölleri/Karşı karlı dağları

Çoktan aşıp gittiler/Kayboldular uzakta

Önden giden atlılar/Ben burada kaldım böyle..(Önden Giden Atlılar’dan)

Şiir Kitapları: Bir Savaşçıdır Kalbim(1975), Önden Giden Atlılar(1992)

Ömer EMERCAN

1955 yılında  Sakarya Kocaali’de doğdu. Adapazarı Lisesi’nden mezun oldu.  Şair kimliğiyle sadece Sakarya’da değil, uluslararası boyutta da tanınan Emecan, aynı zamanda güreştiği ve çalıştırdığı güreş takımları ile Sakarya şampiyonlukları bulunuyor. 30 yıldır köşe yazarlığı da yapan Emecan, Akçakoca Kültür Tiyatrosu ile Kocaali Turizm Kültür Derneği’nin de kurucusu. Evli ve üç çocuk babası Ömer Emecan aynı zamanda Düzce Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu ve Türkiye Yazarlar Birliği Üyeliği görevlerini yürütüyor.

Şiir Kitapları: Huzur Limanı (1984), Gönül Defteri(1991), Büyüdü Sevgiler (1998)

Şehrimizin en hüzün kokan tarihi kuşkusuz 17 Ağustos 1999. Depremin yaralarını yek vücut olup sara Adapazarı Ömer Emecan’ın satırlarında şöyle yer bulur kendine:

Çare bulmak için bu büyük derde

Yedide yetmişe herkes görevde

O günde bu güne huzurla evde

Korkusuz bir gece kalınmadı oyy.. ( Deprem’den/1999)

Şahap ACAR

1930 yılında Adapazarı’nda doğdu. Adapazarı’nda yaşadı. Adapazarı’nda öldü.

Orhan Cami’nin minareleri Şahap Acar’ın kaleminde can bulur; işitilen ezan kalpleri imanla doldurur:

Gök nuru gibi kubben          ….      Kalplere iman veren

Yücesin Orhan Cami                       Ruhlara mezar taş

Yükselen bu minaren                      Yollarına gül seren

Gururun Orhan Cami                       Bir durak Orhan Cami

Şiir kitabı: Şiirler

Yılmaz DAŞÇIOĞLU

Prof.Dr. Yılmaz DAŞÇIOĞLU (d.10 Ekim 1963 –ö.)

Şair, Akademisyen

Isparta’nın Yalvaç ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini burada tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı anabilim dalında başladığı yüksek lisans eğitimini “Mehmed Celal’in Romanları ve Popüler Edebiyat Geleneği” adlı teziyle 1995’te, yine aynı üniversitedeki doktorasını ise “Behçet Necatigil’in Şiirlerinin Şekil ve Muhteva Yönünden İncelenmesi” adlı teziyle 2001’de tamamladı ve Yeni Türk Edebiyatı alanında “doktor” unvanı aldı. 1993 yılından beri Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde görev yapan Daşcıoğlu, Kader Hep Erken Zaman Hep Geç Cahit Zarifoğlu’nun Şiiri adlı takdim kitabıyla doçent (2009), Dalgalı Suda Gölge ve Sûret 19. Yüzyıl Türk Edebiyatında Bireyin Oluşumu Üzerine adlı kitabıyla profesör unvanını (2014) aldı. 2003-2006 yılları arasında Bosna Hersek Tuzla Üniversitesi Felsefe Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde bölüm başkanı ve öğretim üyesi olarak çalıştı. 2013 yılında TDK Bilim Kurulu Üyeliğine seçildi. Evli ve iki çocuk babası olan Yılmaz Daşcıoğlu, hâlen Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Yeni Türk Edebiyatı anabilim dalı başkanı olarak idari görevlerini ve akademik çalışmalarını sürdürmektedir. FSM Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde de misafir öğretim üyesi olarak dersler vermektedir. Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğünde yer alan Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu tarafından birçok eser yazılıp yayımlanmaktadır.

 

Eserleri:

Mihrace, Aralık Yayınları, İstanbul, 1990, Şiir

Abdülhak Hamid Tarhan, Şule Yayınları, İstanbul, 1998, İnceleme

Mektuplarla Tevfik Fikret ve Çevresi, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, İstanbul, 1999, İnceleme

Kartpostallarla Tevfik Fikret ve Çevresi, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, İstanbul, 1999, İnceleme

“Cahit Zarifoğlu’nun İşaret Çocukları Kitabındaki Şiirlerde Temel Yapı Oluşturma Tekniği Olarak Koşutluk ve Yinelemeler”, Kaknüs Yayınları, İstanbul, 2003, Makale

Türk Şiirinde Bir Garip Adam Orhan Veli Kanık, Beykoz Belediye Başkanlığı, İstanbul, 2004, İnceleme

Dar Vakitlerde Geniş Zamanlar Behçet Necatigil’in Şiiri, 3F Yayınları, İstanbul, 2004, İnceleme

Kader Hep Erken Zaman Hep Geç Cahit Zarifoğlu’nun Şiiri, 3F Yayınları, İstanbul, 2004, İnceleme

“Cânı Cânânı Bütün Varımı Alsın Da Hüdâ”, Hat Yayınevi, İstanbul, 2004, Makale (İstiklâl Marşı İstikbâl Marşı 41 Dize 41 Yorum kitabı içerisinde.)

Yılmaz GÜNEY

1949 yılında Trabzon Dernekpazarı’nda doğdu.Ankara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü ve Ankara Yüksek Öğretmen Okulu’nu bitirdi.1977 yılından bu yana Sakarya Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Kar yağarsa mavi gözlerine

Ak mutluluklarda bulabilirim seni

Tutabilirsen geceyi koparmadan dalından

Belki bulabilirsin bir köşesinde istediğini…

Şiir Kitabı: Sonsuz Bekleyiş

Yusuf ÖZKAN

1951 yılında Babaeski’de doğdu. Kepirtepe İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Öğretmenlik hayatının tamamını Sakarya’da geçiren Özkan, Adapazarı Halk Eğitim müdürü iken emekli oldu.

17 Ağustos 1999. Yitirsek de Yusuf Özkan’ı ardından okunan ezanın kıymeti hep diri tutar biz hemşerilerinin zihninde onun izlerini:

Demek ölüm de varmış babası da ölürmüş insanın

                           Şimdi anlamış kıymetini o okunan ezanın

Şiir kitabı: Hasret

Zekai ERDAL

1939 yılında Sakarya Pamukova’da doğdu. Akşam Haberleri, SonHaber, Havadis, Gerçek gazetelerinde çalıştı. Milliyet, TRT, Anadolu Ajansı il temsilcilikleri yaptı. Adapazarı Gazetesi başyazarlığını yürüttü. Sakarya Gazeteciler Cemiyeti başyazarlığı yaptı. Adapazarı Tarihi adlı bir kitap çalışması tefrika halinde yayımlandı. Erdal,1997 yılında Adapazarı’nda vefat etti.

Sevgili’yi çağıran bir aşktır Erdal’ın zihninde” Sapanca Gölü’nde “ bir yaz akşamı,

Çılgın sevgiler ölümsüz rakseder

Bir tatlı hayal olup esir eder

Açarak göğsünü ‘gel sevgilim’ der

Sapanca gölünde bir yaz akşamı

Kaynakça: Tuna, Fahri. Sakarya Şairleri, Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Kültür Kültür Yayını, Sakarya, 2008.