1937’de Adapazarı’nda doğdu. Adapazarı’nda, GRUP 5 ve AFAK fotoğraf kulüplerinin kurucu üyeliğini yaptı. İlk ödülü Portre Dalında, Adapazarı’nda 1963’te aldı. İlk kişisel sergisi Güvercinler’i, Şubat 1967’de İstanbul’da açtı. 2001’de Koç-Allianz’ın Çarşı Pazar konulu fotoğraf yarışmasında, Siyah Beyaz ve Renkli Baskı dalında iki ödül aldı.

2003’te Uluslararası 11. INEPO yarışmasında fotoğraf dalında birincilik ödülü alarak 150 civarında ödülün sahibi oldu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Fotoğraf Bölümü’nde portre dersleri verdi. İstanbul şehir Tiyatroları Yönetmeni; Engin Uludağ’ın yönettiği ve yazdığı, Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Tijen Par’ın seslendirdiği Nil Vadisi’nde Zaman, konulu prodüksiyonu bulunmaktadır.

Uzun zamandır seçici kurullarda görev yapan İbrahim Zaman’ın, Eczacıbaşı prestij yıllıkları, Turizm Bakanlığı yayınları ve afişleri, Türkiye prestij albümlerinde ve benzeri birçok dergilerde fotoğrafları ve yazıları yer aldı. Adapazarı’nda kültür ve sanata yapmış olduğu katkılardan dolayı, Adapazarı Belediyesi tarafından İbrahim Zaman adına doğduğu sokağa, Sokağımda bir değer yetişti adıyla layiha dikildi.

İbrahim Zaman’ın sanat özgeçmişinin bazıları aşağıdaki gibidir;

1985 (FIAP) Uluslararası Doğa Bienali, Gümüş madalya.

1988 Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Çalışan Kadın 1.lik ödülü.

1988 Devlet Fotoğraf Yarışması, 2.lik ödülü.

1989 (FIAP) Uluslararası Doğa Bienali, Şeref Mansiyonu.

1994 Bursa Büyükşehir Belediyesi, Sami Güner Fotoğraf Yarışması 1.lik ödülü ve Mansiyon.

1995 5.İstanbul Fotoğraf Yarışması, İstanbul’da Zaman 2.lik ödülü.

1998 Şark Hayat-Baymed Toprak konulu yarışma. Renkli Baskı Dalı 1.lik ödülü, Saydam Dalı 1.lik ödülü.

Uluslararası HABİTAT 2 konferansı için basılan Türkiye’de Yaşam Görüntüleri isimli kitaba 33 fotoğrafıyla katkıda bulundu.

1998 yılında Cumhuriyetin 75.Yıl kutlamaları kapsamında Canım Türkiye’m konulu fotoğraf sergisi ve saydam gösterileri gerçekleştirdi. Aynı prodüksiyonu Ekim 1999 Adana “Altın Koza” Kültür ve Sanat Festivali’nde tekrarladı. Zamanla 40 Yıl, Türkiye’de Zaman, Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi, Tarlalar, Yansımalar ve Işığın Peşinde 50 Yıl adında kişisel fotoğraf albüm ve kitapları bulunmaktadır. On iki yılı aşkın süredir fotoğraf birikimlerini Fotoğraf Dergisi’nde, fotoğrafta kompozisyon ve ışık teknikleri üzerine karşılaştırmalı yazılar yazmaktadır. Birçok Uluslararası ve Ulusal yarışmada jüri üyeliği yapmış ve yapmaktadır. GEFSAK (Gelibolu Fotoğraf Sanatı Kulübü) ve İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Kulübü) onur üyesidir.