Sakarya topraklarının %33,6’sı dağlarla kaplı olup dağlar genellikle güneyde yoğunlaşmaktadır. Kuzey Anadolu sistemine bağlı dağlar, il alanına yakın kesimlerle alçak platolara dönüşerek ilin güneyinde doğu- batı yönünde uzanmaktadır. Kocaali Platosu’nun uzantısı durumunda olan orta ve kuzey-batı kesimleri düşük yükseltili seyrek tepeler dışında alçak ve düz yapıya sahiptir.

Samanlı Dağları; İldeki tek sıradağ, Bolu’nun Köroğlu Dağlarının batı uzantısı olan Samanlı dağlarıdır. Köroğlu dağları ile Samanlı dağlarını birbirinden Geyve Boğazı ayırır. Hendek, Akyazı ve Sapanca’nın güneyini bütünüyle kaplayan dağlar, kuzeyde Adapazarı, Güneyde Pamukova’ya doğru alçalmaktadır.

Keremali (Elmacık) Dağı; Köroğlu Dağlarının batıda bölümünü oluşturan, Sakarya’nın en yüksek dağı. 1543 metre yüksekliğindeki dağ Hendek ilçesinin güneyi, Akyazı’nın doğusunda bulunur. Dağ adını zirveye yakın bir alanda bulunan türbeden almaktadır. Dağın genel adı Elmacık Dağı iken Sakarya ilinde kalan kısmı için Keremali Dağı olarak kullanılmaktadır. Dağın batısı Sakarya (Akyazı, Hendek), doğusu Düzce (Merkez, Kaynaşlı Gölyaka) ve Bolu (Mudurnu) il sınırlarında bulunur.

Çam Dağı: Düzce ovasında kesintiye uğrayan Akçakoca ve Bolu Dağlarının il topraklarındaki uzantısıdır. Hendek, Karasu, Kocaali ilçeleri arasında yer alır. Ortalama 880 metre olan yüksekliği Fındıklıtepe’de 900 metreyi bulur.

 

Kaynakça:

Sakarya İli Doğa Turizmi Master Planı (2013-2023)

Çevre Durum Raporu-2010