Prof. Dr. İsmail Çallı Veda Konuşması

Sakarya Üniversitesinde (SAÜ) 8 yıl rektörlük yapan Prof. Dr. İsmail Çallı, düzenlenen törenle görevini yeni Rektör Prof. Dr. Mehmet Durmana devretti. SAÜ Esentepe Kampüsü Süleyman Demirel Kütüphanesinde gerçekleştirilen devir teslim töreni üniversite personelinin katılımıyla gerçekleşti. Törende söz alan konuşmacılar eski Rektör İsmail Çallı’yı başarılı çalışmalarından dolayı kutladılar. Sakarya Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. İsmail Çallı, 8 yıl önce rektörlük görevine geldiğinde dağınık bir şekilde eğitim ve öğretim yapan üniversiteyi tek bir kampüs altına toplayarak başarıdan başarıya koşan bir üniversite haline getirmekten dolayı mutlu olduğunu söyledi. Sakarya Üniversitesinin yeni rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman da konuşmasında devraldığı Sakarya Üniversitesi bayrağını daha yükseklere taşıyarak üniversitenin adının sıkça söz edilen bir üniversite haline getireceklerini söyledi. Bu bir bayrak yarışı Konuşmaların ardından Sakarya Üniversitesi Senatosu adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vahdettin Sevinç, Rektör İsmail Çallı’ya başarılı çalışmalarından dolayı bir plaket verdi. Tören üniversitenin eski Rektörü İsmail Çallı’nın yeni rektör Mehmet Durman’a Rektör cüppesini giydirmesiyle sona erdi. Tören sonunda görevi sona eren eski Rektör İsmail Çallı ile yeni Rektör Mehmet Durmanı personel kutladı. Sakarya Üniversitesinin yeni Rektörü Mehmet Durman yaptığı açıklamada sıkça adından söz ettiren Sakarya Üniversitesi bayrağını daha da yükseklere taşımak için canla başla çalışacaklarını belirtti. Rektörlük görevini bırakan İsmail Çallı’da zor günlerde devir aldığı Üniversite’yi üniversitenin kendi içinden yetişen bir Rektör’e teslim etmekten dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Durman, görev süresince çok yoğun çalıştıklarını, çok güzel işler yaptıklarını belirtti. Rektörlük görevi süresince iki anı unutamayacağını kaydeden Durman; “Büyük mutluluk duyduğum iki anı her halde unutamayacağım. Bunlardan biri 2002 yılından itibaren üzerinde çalıştığımız Ulusal Kalite Büyük Ödülü’nü aldığımızda yaşadığımız mutluluktur. Bu ödül bütün akademik ve idari personelin özverili çalışmalarıyla elde ettiği dünyada örnek olan bir ödüldü, o anı hiç unutmayacağım. Bir de bu anı hiç unutmayacağım. Çünkü başlanılan yollar bir yerde sona eriyor. Bu görevde de çok güzel şeyler yaptığımızı düşünüyorum. Sonuçta her yolun bir sonu var ve bu sonun nasıl olduğu önemli. Geldiğim bugün itibariyle büyük bir mutluluk ve huzurla görevimden ayrılıyorum. Dolayısıyla bu anı unutmam mümkün değil.” dedi.

“Üniversiteler Özgürlüğün Merkezi”

Rektörlük görevini devralan Elmas, sekiz yıl birlikte görev yaptığı rektör Durman’dan bugün bayrağı devir almanın onur ve sorumluluğunu yaşadığını söyledi. Üniversitenin ilin, bölgenin ve ülkenin sorunlarını çözmedeki duyarlılığını arttırarak devam ettireceğini belirten Elmas; ‘Bu konularda ilgili kuruluşlarla ortak projeler hazırlayıp çözümler üretmek, Teknopark’ı daha etkin hale getirerek üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek, organize sanayi bölgeleri ve KOBİ firmaları ile işbirliğini arttırmaya yönelik ‘Sakarya Üniversitesi Bilgi Transfer Ofisi’nin hayata geçirilmesi ile ARGE çalışmaları ve topluma hizmet sağlamak öncelikli hizmetlerimiz arasında yer alıyor.’ diye konuştu. Üniversitenin Yükseköğretim alanında yaptığı ataklarla, son yıllarda ülkenin önde gelen yenilikçi eğitim kurumlarından birisi haline geldiğini vurgulayan Elmas, üniversitenin bu alandaki liderlik rolünü geliştirerek sürdürmesinin herkesin ortak beklentisi olduğunu ifade etti.

Bilimsel Çalışmalara Tam Destek

Üniversitelerin özgürlüğün merkezi ve teminatı olan kuruluşlar olduğuna dikkati çeken Elmas, Sakarya Üniversitesi’nin bu alanda atılacak her adımın destekçisi olacağını dile getirdi. Özellikle bilimsel araştırma yapma, yayma, öğretme ve toplumla paylaşma konularında her türlü baskının dışında tutmayı amaçladıklarını söyleyen Elmas, şöyle konuştu. ” Üniversitemizin boşa harcayacak hiçbir enerjisi yoktur. Bu kapsamda adım atacak her akademisyenin hizmetkarı olacağız.’ Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Muzaffer Elmas’a cüppesini, Prof. Dr. Mehmet Durman giydirdi. Elmas, rektörlük süresince üniversiteye yaptığı katkılarından dolayı Durman’a plaket verdi.

Prof. Dr. Muzaffer Elmas, “Üniversitemizde görev yapan tüm akademik ve idari personelimize sağladıkları katkılardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Paydaşlarımız ile çok ciddi çalışmalar yürüttük herkese tekrar tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Biz görev yaptığımız süre boyunca hep iyi düşündük. İyiliğin iyilik getireceğini düşünerek her zaman ilerlemeyi hedefledik. Pek çok zorlukla karşılaştık. 28 Şubat döneminde, rektörlük seçimlerinde çeşitli zorluklarla karşılaştık. Samimi olarak söylüyorum o dönemlerde gerçekten çok yoruldum. Bize atılan iftiralar beni çok yordu. Gerilimden faydalanan insanlar var ve biz üniversitemizde bu gerilim ortamını tamamen kaldırdık. Sükunet içerisinde kurum motivasyonunu korumaya çalıştık. Bireysel olarak karşılaştığımız zorlukları hiçbir zaman kurum içerisine yansıtmadık. Ailemin bu konudaki katkısını göz ardı edemem. Zorlu süreçlerde bana büyük motivasyon sağladı” dedi.

Prof. Dr. Muzaffer Elmas konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi : “Bu görevde desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Başkanımıza, bakanlarımıza, milletvekillerimize buradan şükranlarımı iletiyorum. Bugün içimde hem bir burukluk hem de bir motivasyon var. İkisi de bir arada aslında. Bu benim için gurur verici. Buradan aldığımız motivasyon ve güç ile yeni görevimizde de güzel işler yapmaya çalışacağız. Sakarya Üniversitesi benim için her zaman güç ve motivasyon kaynağı olacaktır. Burada bulunan, bulunamayan herkese şükranlarımı sunuyorum. Hakkınızı helal edin”

Birlikte çalıştıkları 8 aylık bir sürede Prof. Dr. Elmas’ı çevresine sürekli pozitif enerji verip daima olumlu düşünen bir akdemiysen olarak tanıdığını ifade eden Vali Balkanlıoğlu, “Hiç kimse makam ve mevkilerde kalıcı değildir. Önemli olan giderken hoş bir seda bırakmaktır. Faydalı olmak son derece önemlidir. Rektörümüzün 8 yıl Rektör yardımcılığı, 8 yıl da Rektörlük yaptığı bu üniversitede çok büyük emekleri var. Üniversitemizde ne kadar güzel işler, başarı varsa ekibiyle birlikte kazanmışlardır” dedi.

Sakarya Üniversitesi’nin köklü bir üniversite olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Fatih Savaşan, “9 yıldır Sakarya Üniversitesi’ndeyim. Bu camiayı yakından tanıyorum. Üniversitemizi daha da ileriye götürmek için çalışacağım. Allah muvaffak etsin. Bu görevi şahsıma tevdi eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, YÖK Başkanımız Prof. Dr. Yekta Saraç’a, YÖK Üyelerimize ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Geçici rektörlük görevini yürüten Sayın Prof. Dr. Mehmet Ali Yalçın’a katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Savaşan devamla “Bence SAÜ’nün bir ruhu var. Nevzat Kor ve Sebahattin Zaim hocalar bu ruhun, bu ideailizmin mücessem halleridir. Genç ve kaliteli akademisyen yapısı ve Sakarya şehri ile bütünleşmiş yapısı ile üniversitemiz, üniversiteler arasında kedine saygın bir yer edinmiştir. Bize düşen enerjisi olan akademisyenleri ve akademik birimleri desteklemektir.” ifadelerini kullandı.

Görev değişiminin kurumu daha ileriye götürme çabasının bir evresi olduğunu kaydeden Savaşan “İlk gününde itibaren üniversitemizin gelişmesine katkı sunan hocalarımıza ve idari personelimize teşekkür ederim. Liyakat esaslı ve istişareye önem veren bir idari mekanizma ile Yeni Türkiye İdealine en fazla desteği vermeye çalışacağız” şeklinde konuştu.

YÖK’ün politika oluşum süreçlerine katkı vereceklerini belirten Prof. Dr. Savaşan “Oluşan politikaların bize düşen kısmını azami gayretle yerine getireceğiz. Bize düşen şey tevazu ve tüm paydaşların görüşlerini dikkate almak, şehrimizin markalarından birini daha ileriye taşımaktır. Allah yardımcımız olsun, hayırlı hizmetler üretebilmeyi nasip etsin ve SAÜ’yü daha ileriye taşıma çabası içinde bizlere istikamet üzere olmayı nasip etsin” diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Ramazan Evren, ilkini 8 Ocak 1993 tarihinde yaptığı basın toplantısının İkincisini 28 Nisan 1993 günü gerçekleştirdi. Basın toplantısında, göreve başladığı 25 Kasım 1992 tarihinden bu yana ikinci atamanın Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığına yapıldığını belirterek, yeni Dekan İTÜ Matematik Profesörü sayın Fethi ÇALLIALP’i takdim etti.

ÖĞRETİM

Rektör Öğretim faaliyetleri konusunda bilgi vererek, Yaz yarıyılının Mühendislik Fakültesi ile Sakarya Meslek Yüksekokulunda (bazı programları 1 Şubat 1993’te) 22 Şubat 1993 tarihinde, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda ise 18 Ocak 1993 tarihinde başladığını; toplam 3037 öğrenci sayısına karşılık, öğretim elemanı sayısının 194, idari personel sayısının ise 159 olduğunu belirtti. 1993-1994 Öğretim yılında Üniversiteye alınacak öğrenci sayılan hakkında da bilgi vererek; Mühendislik Fakültesinin 5 Bölümüne 60’ar öğrenci, Sakarya Meslek Yüksekokulunun gündüz öğretimi yapılan 6 Programına 60 ‘ar, 2 programına 30’ar, 2 programına ise 20’şer öğrenci; gece öğretimi yapılan 6 programına 5O’şer, 2 programına ise 30’ar öğrenci, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunun Ebelik programına ise 30 öğrenci alınacağını söyledi. İlk defa önümüzdeki öğretim yılında öğrenci alacak Fen-Edebiyat Fakültesinin Matematik Bölümüne 30, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin İktisat ve İşletme bölümlerine 30’ar, İlahiyat Fakültesine ise 30 öğrenci alınacağını belirtti.

ÜNİVERSİTE – SANAYİ

Rektörün işaret ettiği diğer bir gelişme ise, KOÇ grubu ile yapılan toplantıydı: Koç grubunu temsilen Otoyol, Otosan, Demirdöküm ve Döktaş yetkililerinin katıldığı toplantıya, kendisi dışında Rektör yardımcısı Prof. Dr. Fevzi Yılmaz, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necati Ağıralioğlu ve Sakarya Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Gültekin Yıldız’ın katıldıklarını, SAÜ – KOÇ işbirliği protokolünün yakında sayın Rahmi Koç ile bir araya gelip imzalanacağını belirtti. Ayrıca şimdiye kadar öğretim faaliyeti çerçevesinde sürdürülen işbirliğinin araştırma faaliyetlerini de kapsayacağı vurgulandı.

ARAŞTIRMA Rektör, araştırma faaliyetleri konusunda da; TÜBİTAK ve DPT destekli bir çoğu teknoloji geliştirmeğe dönük projelerin bir kısmının sonuçlanma aşamasına geldiğini ; Prof. Dr. Fevzi Yılmaz, Y. Doç. Dr. Cuma Bindal ve Yük. Müh. Uğur Şen tarafından yürütülen ‘4140 palet çelikleri projesi’nin ise bitirilerek 10 Mart 1993 tarihinde 1010’ncu Tank Palet Fabrikası Müdürlüğüne teslim edildiğini belirtti.

BÜTÇE

Üniversitenin Bütçe ve Mali işlerinin İTÜ Bütçe Dairesi Başkanı Necla Öztürk ve ekibi tarafından yürütüldüğünü ifade eden Rektör, bütçe görüşmeleri için 2-3 Mart günlerinde bir heyet olarak Ankara’ya gittiklerini söyledi. Bütçe görüşmelerinin Maliye Bakanlığındaki bölümüne Sakarya Milletvekili Nevzat Ercan’ın da katıldığını belirten Rektör; Ek bütçenin Maliye Bakanlığı, DPT ve YÖK yetkilileri tarafından makul karşılandığı üzerinde durarak; toplam bütçenin 335.5 milyar TL olduğunu belirtti. Personel harcamaları 247.1 milyar, cari harcamalar 24 milyar, transfer harcamaları için de 61 milyar TL teklif edilmiştir dedi. Yatırım harcamaları kalemindeki Kampüs İnşaatı için, mevcut 4 milyarlık bütçeye ilaveten 7 milyar liralık ek bütçe talep edildiğini ifade ederek; üniversitenin altyapısı için 5 milyar, Etüd- Proje için 500 milyon, makina – teçhizat için 7.5 milyar, büyük onarım için 2 milyar, Rektörlük binası inşaatı için de 1 milyar TL. teklif edildiğini belirtmiştir. Ankara’da Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü yetkilileri ile Adapazarı’nda bir öğrenci yurdu yapılması konusunu görüştüğünü söyleyen Rektör, yetkililerin; 1993 programına 3.5 milyar lira konulduğunu, Adapazarlılann bir yer vermesi halinde hemen inşaata başlanabileceğini ifade ettiklerini söyledi.

KAMPÜS

Kampüsle ilgili çalışmaların tarihçesini verdiği toplantının bu bölümünde şunları söyledi: Sakarya D.M.M. Akademisinin girişimiyle 1976 yılında başlanan istimlak çalışmalarının 1980 yılında tamamlandığını, 2100 dönümlük arazi üzerinde, DPT tarafından belirlenen 85.293 m2 lik inşaat alanı esas alınarak ihale edilen etüd – proje çalışmalarının 1982 yılında tamamlanarak Bayındırlık Bakanlığına teslim edildiğini; kampüs projesinin ilk uygulamasma ise 1990 yılında, 6 milyar TL. tutarındaki ilk ihale çerçevesinde, taban alanı 800 m2 ve toplam inşaat alanı 3200 m2 olan 4 katlı binanın yapımı ile başlandığını belirten Rektör; bundan sonraki çalışmaların, Sakarya Üniversitesi Yapı İşleri Teknik Daire Başkanlığı tarafından yürütüleceğini belirterek, müteahhitle yapılan iş programına göre, üniversitenin bu yd içerisinde, toplam 6400 m2 alanı haiz 2 adet binaya kavuşacağını ifade etmiştir. Rektör Prof. Dr. Ramazan Evren, basın toplantısının son bölümünde ise; Sakarya Üniversitesinin, her yıl 500 öğrencinin katılımıyla büyüyerek önümüzdeki on yılda 10 bin öğrenci kapasitesine ulaşabilmesi için fiziki yatırımlarını hızla gerçekleştirmek zorunda olduğu, bunun için de kamu desteğinin şart olduğu görüşünü dile getirdi. Bu amaçla, 19-21 Mayıs tarihlerinde Üniversitemizi halka açmak ve geniş bir tanıtım kampanyası başlatmayı planlamaktayız, dedi.

KAMPÜSÜN DÜNÜ – BUGÜNÜ

Sakarya D.M.M. Akademisinin girişimiyle 1976 yılında başlanan kampüs arazisi istimlak çalışmaları, 1980 yılında tamamlanmış ve Sapanca Gölü’nün kuzey tarafında 2100 dönüm arazi elde edilmiştir. Etüd – Proje işleri ise, yine Akademinin ihtiyaç programları çerçevesinde, Bayındırlık Bakanlığı tarafından Sezar Aygen firmasına ihale edilmiştir. Adı geçen firma, İnşaat alanı 85.293 m2 tutan bu projeleri 1982 yılında tamamlayarak Bakanlığa teslim etmiştir. Sakarya D.M.M. Akademisince hazırlatılan projelerin ilk uygulamasına, 1990 yılında İ.T.Ü. Rektörlüğünce yapılan ihaleyle başlanılmış ve Bayındırlık Bakanlığının aynı yılın birim fiyatlarıyla 6 milyar tutarındaki ilk ihalesini,Yazkır İnşaat Turizm Ltd. Şirketi yüklenmiştir. Bu ihale çerçevesinde taban alanı 800, toplam inşaat alanı ise 3200 m2 olan 4 katlı binanın temeli atılmış ve Bakanlıkça verilen ödenek dahilinde inşaata devam edilmiştir. 1992 yılı sonuna kadar İ.T.Ü. Rektörlüğünce yürütülen bu çalışmalar, 1993 yılı başından itibaren Üniversitemiz tarafından devir alınmıştır. Bilindiği gibi Üniversitemiz için halledilmesi gereken problemlerin en başında, fiziki imkanların yetersizliği gelmektedir. Bu problemlerin çözümü için kurulan Yapı İşleri Teknik Daire Başkanlığında Üniversitemizin öğretim elemanları görevlendirilmiş ve yapılan ilk çalışmalarda, daha önce hazırlatılan Akademi Kampüs projelerinin Üniversitemize ait ihtiyaç programına cevap veremeyeceği hususunda görüş birliğine varılarak eski’ projelerin revizyonu için D.P.T’ye başvurulmuştur.

Bu başvuruda, ayrıca :

  • Mevcut ihale bünyesindeki çalışmaların hızlandırılması,
  • Rektörlük binasına ait inşaata başlanması,
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin kurulması amacıyla, bu Fakülteye ait fiziki tesislerin temelinin, bu yıl içinde atılması,
  • Üniversitemizin kütüphane, yemekhane ve oditoryum gibi temel ihtiyaçlarının bir an önce ele alınması,
  • Kampüs alanımızdaki Yol, Su, Elektrik, Kanalizasyon, Aydınlatma, Çevre Koruma Duvarları ve Merkezi Isıtma gibi altyapı çalışmalarına bir an önce geçilmesi ve,
  • Öğrencilerimizin Kampüs alanında faydalanabileceği Kapalı Spor Salonu İnşaatına başlanabilmesi için ödenek talep edilmiştir. Bu konuda rektörümüz Sayın Ramazan Evren başkanlığında bir heyet Ankara’ya giderek D.P.T. ile temaslarda bulunmuştur. Kampüs alanında şu anda yapımı devam eden binanın kısa zamanda teslimini sağlamak için de müteahhit firmayla iş programı yapılmıştır. Aynı ihaleyle yapımı sürdürülen diğer binanın ise şu anda 2. katının karkas sistemi tamamlanmış olup bunun da sonbaharda hizmete girmesine çalışılmaktadır.